به وب سایت کلینیک تخصصی چشم پزشکی دیدار خوش آمدید.

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه - ۸ صبح تا ۹ شب
  تلفن : ۹۹ الی ۳۳١٢٧٢۹٧-۸۶-۹۸+

در لازک یک تیغه فلزی حلقوی که "ترفین" نام دارد روی چشم قرار داده میشود و به آرامی روی اپیتلیوم فشرده می شود

لازک یا لیزیک کدام جراحی بهتر است؟

همواره سوال بسیاری از مراجعین معاینات چشم پزشکی این بوده است:

لازک یا لیزیک کدام جراحی بهتر است؟

هرگز نمی توان هیچ کدام از جراحی لازک یا لیزیک را بطور کامل رد یا پیشنهاد داد زیرا انتخاب نوع و روش جراحی مستلزم بررسی دقیق شرایط چشم بیمار و متناسب با نیاز افراد است.

لازک یا لیزیک ، هر کدام از این جراحی ها در نوبه خود مفید و ارزشمند هستند مهم این است که شناسایی شود ، شرایط بیمار با کدام نوع از جراحی ها بیشتر سازگار است و نتایج پس از انجام کدام نوع جراحی ، رضایت بخش تر خواهد بود.

برای این که متوجه شویم لازک یا لیزیک برای چه بیمارانی بهتر و مفیدتر است باید یکسری عوامل و شرایط را بررسی کنیم

روش جراحی در لیزیک

در جراحی لیزیک به وسیله دستگاهی بنام میکروکراتوم، لایه ای از قرنیه ( flap ) از سطح قرنیه برداشته می شود و اشعه لیزر اگزایمر بر بخشی از قرنیه بنام استروما تابانده می شود و برش عمیق جهت اصلاح دید قرنیه بوسیله لیزر صورت می پذیرد و در نهایت لایه برداشته شده را مجدداً به جای خود بر می گردانند.

روش جراحی در لازک

در جراحی لازک به کمک محلول الکلی، اتصال لایه اپی تلیوم قرنیه را از روی قرنیه بر می دارند و در مرحله بعد لیزر اگزایمر بر سطح قرنیه تابانده می شود و بدین طریق عمق قرنیه جهت اصلاح دید بیمار تراش داده می شود میزان تراش قرنیه جهت اصلاح دید نیز بستگی به نوع عیب انکساری و شدت آن دارد .

چه اشخاصی بهتر است لیزیک کنند؟

در لازک یک تیغه فلزی حلقوی که "ترفین" نام دارد روی چشم قرار داده میشود و به آرامی روی اپیتلیوم فشرده می شود

در لازک یک تیغه فلزی حلقوی که “ترفین” نام دارد روی چشم قرار داده میشود و به آرامی روی اپیتلیوم فشرده می شود

جراحان چشم برای بیمارانی که نزدیک بینی بالای ۷ دیوپتر دارند و یا کسانی که انتظار بهبودی سریع بینایی و درد کمتری دارند بین لازک یا لیزیک ، قطعاً جراحی لیزیک را برمی‌گزینند زیرا ساعاتی پس از جراحی لیزیک دید بیمار غالباً مطلوب است و معمولاً بیمار در روز بعد از عمل می تواند به فعالیت روزانه خود ادامه دهد.

اما در جراحی لازک معمولا ًدید مطلوب بیمار ، پس از چند هفته حاصل می شود و بیمار برای از سرگیری فعالیت روزانه می بایست ۲ الی ۳ روز استراحت کند.

چه اشخاصی نمی توانند لیزیک کنند؟

در افرادی که بیماریهای قوز قرنیه ، نامنظمی سطح قرنیه ، بیماری های قندی و دیابت ، آب مروارید ، آب سیاه ، بیماریهای روماتیسمی ، نقص ایمنی ، خشکی چشم از نوع متوسط تا حاد دارند عمل لیزیک انجام نمی شود یا بهتر است انجام نشود.

اشخاصی که فقط یک چشم بینا دارند یا دارای قطر مردمک هایی بزرگ تر از حالت نرمال در هنگام تاریکی هستند نیز کاندید مناسبی برای لیزیک نیستند.

در بیمارانی که میزان ضخامت قرنیه کم است بین لازک یا لیزیک ، جراحی لازک انتخاب می شود تا از بروز عوارض جدی عمل در اینگونه افراد جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *