به وب سایت کلینیک تخصصی چشم پزشکی دیدار خوش آمدید.

ساعات کار : شنبه تا پنجشنبه - ۸ صبح تا ۹ شب
  شماره تماس : ۹۹ الی ۳۳١٢٧٢۹٧-۸۶-۹۸+

دسته بندی همه پست ها در : اخبار

در لازک یک تیغه فلزی حلقوی که "ترفین" نام دارد روی چشم قرار داده میشود و به آرامی روی اپیتلیوم فشرده می شود

لازک یا لیزیک کدام جراحی بهتر است؟

همواره سوال بسیاری از مراجعین معاینات چشم پزشکی این بوده است:

لازک یا لیزیک کدام جراحی بهتر است؟

هرگز نمی توان هیچ کدام از جراحی لازک یا لیزیک را بطور کامل رد یا پیشنهاد داد زیرا انتخاب نوع و روش جراحی مستلزم بررسی دقیق شرایط چشم بیمار و متناسب با نیاز افراد است.

لازک یا لیزیک ، هر کدام از این جراحی ها در نوبه خود مفید و ارزشمند هستند مهم این است که شناسایی شود ، شرایط بیمار با کدام نوع از جراحی ها بیشتر سازگار است و نتایج پس از انجام کدام نوع جراحی ، رضایت بخش تر خواهد بود.

برای این که متوجه شویم لازک یا لیزیک برای چه بیمارانی بهتر و مفیدتر است باید یکسری عوامل و شرایط را بررسی کنیم

روش جراحی در لیزیک

در جراحی لیزیک به وسیله دستگاهی بنام میکروکراتوم، لایه ای از قرنیه ( flap ) از سطح قرنیه برداشته می شود و اشعه لیزر اگزایمر بر بخشی از قرنیه بنام استروما تابانده می شود و برش عمیق جهت اصلاح دید قرنیه بوسیله لیزر صورت می پذیرد و در نهایت لایه برداشته شده را مجدداً به جای خود بر می گردانند.

روش جراحی در لازک

در جراحی لازک به کمک محلول الکلی، اتصال لایه اپی تلیوم قرنیه را از روی قرنیه بر می دارند و در مرحله بعد لیزر اگزایمر بر سطح قرنیه تابانده می شود و بدین طریق عمق قرنیه جهت اصلاح دید بیمار تراش داده می شود میزان تراش قرنیه جهت اصلاح دید نیز بستگی به نوع عیب انکساری و شدت آن دارد .

چه اشخاصی بهتر است لیزیک کنند؟

در لازک یک تیغه فلزی حلقوی که "ترفین" نام دارد روی چشم قرار داده میشود و به آرامی روی اپیتلیوم فشرده می شود

در لازک یک تیغه فلزی حلقوی که “ترفین” نام دارد روی چشم قرار داده میشود و به آرامی روی اپیتلیوم فشرده می شود

جراحان چشم برای بیمارانی که نزدیک بینی بالای ۷ دیوپتر دارند و یا کسانی که انتظار بهبودی سریع بینایی و درد کمتری دارند بین لازک یا لیزیک ، قطعاً جراحی لیزیک را برمی‌گزینند زیرا ساعاتی پس از جراحی لیزیک دید بیمار غالباً مطلوب است و معمولاً بیمار در روز بعد از عمل می تواند به فعالیت روزانه خود ادامه دهد.

اما در جراحی لازک معمولا ًدید مطلوب بیمار ، پس از چند هفته حاصل می شود و بیمار برای از سرگیری فعالیت روزانه می بایست ۲ الی ۳ روز استراحت کند.

چه اشخاصی نمی توانند لیزیک کنند؟

در افرادی که بیماریهای قوز قرنیه ، نامنظمی سطح قرنیه ، بیماری های قندی و دیابت ، آب مروارید ، آب سیاه ، بیماریهای روماتیسمی ، نقص ایمنی ، خشکی چشم از نوع متوسط تا حاد دارند عمل لیزیک انجام نمی شود یا بهتر است انجام نشود.

اشخاصی که فقط یک چشم بینا دارند یا دارای قطر مردمک هایی بزرگ تر از حالت نرمال در هنگام تاریکی هستند نیز کاندید مناسبی برای لیزیک نیستند.

در بیمارانی که میزان ضخامت قرنیه کم است بین لازک یا لیزیک ، جراحی لازک انتخاب می شود تا از بروز عوارض جدی عمل در اینگونه افراد جلوگیری شود.

بیش تر بخوانید

نیستاگموس چیست؟

نیستاگموس به حرکات غیر ارادی و ریتمیک چشمی گفته می شود که دارای یک فاز رفت و یک فاز برگشت است. این حرکات افقی، عمودی یا چرخشی هستند.

هدف اولیه از بررسی چشمی این بیماران، تشخیص موارد اکتسابی است که به علت یک اختلال سیستم عصبی ایجاد شده و باید بلافاصله بررسی ها و اقدامات لازم درمانی صورت گیرد . اما در بیشتر افرادی که نیستاگموس دارند، این مشکل مادرزادی است (که یا حسی است یا حرکتی). نیستاگموس حسی بر روی یک بیماری زمینه­ای چشم (با کاهش شدید بینایی از ابتدای تولد) ایجاد می شود. از جمله این بیماری ها می توان کاتاراکت (آب مروارید) وگلوکوم مادرزادی، آلبینسیم، اختلالات مادرزادی شبکیه و عصب بینایی را نام برد . در نیستاگموس حرکتی اختلال چشمی دیگری وجود ندارد و این بیماران از قدرت بینایی خوبی برخوردار هستند.

تشخیص و درمان

علامت اصلی همان حرکات ریتمیک است که در اغلب موارد با چشم غیر مسلح نیز قابل تشخیص است. در برخی بیماران وجود وضعیت غیرطبیعی سر جبرانی برای قرار گرفتن در وضعیتی است که کمترین میزان نیستاگموس وجود دارد. در برخی از بیماران ممکن است همزمان با نیستاگموس، انحراف چشم نیز وجود داشته باشد.

علاوه بر علایم فوق، در موارد حسی سایر علایم بیماری زمینه ای چشمی نیز قابل تشخیص هستند. در مواردی که شک به بیماری زمینه ای سیستم عصبی وجود دارد، بررسی های لازم در این زمینه باید انجام شده و کودک سریع تر به متخصص مغز و اعصاب معرفی شود.

در بیماران مبتلا به نیستاگموس در صورت وجود مشکلات زمینه ای چشمی قابل حل، در ابتدا باید آن ها را درمان کرد و در صورت وجود عیب انکساری باید آن را اصلاح کرد . برای درمان نیستاگموس می توان از عینک های منشوری سود برد. درمان جراحی نیستاگموس به منظور اصلاح وضعیت غیر طبیعی سر، اصلاح انحراف چشم احتمالی همراه و کاهش شدت و دامنه نیستاگموس است که انواع مختلف روش های جراحی برای این منظور وجود دارد. باید توجه داشت که هیچ کدام از روش­های فوق قادر به از بین بردن کامل نیستاگموس نیستند.

بیش تر بخوانید

با حضور استاندار کلینیک چشم پزشکی دیدار افتتاح شد

مرکز چشم پزشکی دیدار دارای با امکانات تشخیص و پاراکلینیکی شامل سونوگرافی، اسکن، دستگاه های تصویر برداری قرنیه و شبکیه، آنژیوگرافی، پریمتری، واحد لیزر و دستگاه های اندازه گیری قدرت لنز داخل چشمی و از امکان ارزیابی اصلاح چشم در حین عمل آستیگماتیسم روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت سال ۹۵ افتتاح گردید.

در این مراسم زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: پس از برجام در دولت تدبیر و امید در همه امور به خصوص حوزه سلامت و درمان گشایش های مناسبی صورت گرفته است و امروز با افتتاح این مرکز شاهد این رویداد هستیم که دیگر بیماران به دلیل کمبود تجهیزات و امکانات پزشکی مجبور به ترک شهر خود برای درمان نیستند.

گفتنی است، بخش بستری مرکز دارای ۱۰ تخت فعال مصوب است که تجهیزات کامل را برای بیماران فراهم کرده است.

این مرکز خصوصی در ۷۰۰ متر مربع با اعتباری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد ریال به احداث و تجهیز شده است .

بیش تر بخوانید